Zruč nad Sázavou

zámek

Zruč nad Sázavou je s 5065 (k 31.12.2000) ovyvateli třetím největším městem okresu Kutná Hora a má velmi výhodnou polohu ve středním Posázaví ve vzdálenosti 65 km od Prahy, s příjezdem po dálnici D1 (E65, E50 - EXIT 56 SOUTICE - vzdálenost města Zruč nad Sázavou je 7 km).

Obyvatelstvo v roce 2000

Zruč nad Sázavou

Domahoř       

Dubina  

Nesměřice

Želivec

Celkem ve Zruči nad Sázavou

Průměrný věk je 39 let (ženy: 40.5, muži 37.2)

Sňatky              23
Rozvody           23
Úmrtí                 41
Narozeno         34 dětí

 

Město je vybaveno technickou infrastrukturou

Letovisko

je vyhledávaným letoviskem, které nabízí řadu služeb návštěvníkům a obyvatelům středního Posázaví. Miloš Forman natočil ve městě úspěšný film Lásky jedné plavovlásky. Město je zajímavé pro turisty a návštěvníky, především pak stará část města a pseudogotický zámek.

Průmyslová tradice

Město má výbornou tradici v lehkém a strojírenském průmyslu, kterou zde založil ve 30. létech Tomáš Baťa, díky kterému bylo vybudováno moderní město a továrna na výrobu obuvi.

Možnosti rozvoje

Město Zruč nad Sázavou má schválený územní plán. Je vybaveno veškerou potřebnou infrastrukturou a ve městě jsou vhodné průmyslové zóny a pozemky ke komerčnímu využití a výstavbě rodiných domů. V zručském mikroregionu žije 15 tis. lidí, kteří mají zajištěnu dobrou dopravní (vlakovou i autobusovou) dostupnost do Zruče nad Sázavou (trať č. 222 Sázava - Zruč nad Sázavou - Ledeč nad Sázavou - Světlá nad Sázavou, trať č. 238 Kutná Hora - Zruč nad Sázavou, několik autobusových linek: - Zruč nad Sázavou - Kutná Hora, Zruč nad Sázavou - Čáslav, Zruč nad Sázavou - Vlašim, Zruč nad Sázavou - Dolní Kralovice).

V současné době jsou ve městě značné možnosti rozvoje dané nevyužitými budovami a pozemky upadající firmy Sázavan a.s., v konkurzním řízení. Město Zruč nad Sázavou ve spolupráci se správci sítí a s firmami realizovalo v 90. létech industriální zónu v ulici Průmyslová. 

 

Odkazy

Další odkazy

 

e-mail: rrr@oku-kh.cz

http://www.oku-kh.cz/rrr/